Reut Alon

Reut Alon

נטפליקס וקיימות: התכנים המומלצים של 2020

IMG_1629

איזו שנה מטורפת זאת הייתה. אף אחת מאיתנו לא ציפתה שככה השנה הזו תיראה, אבל לפחות היה לנו את נטפליקס כדי להעביר את הזמן בסגר ובבידוד. מעבר לסדרות עלילתיות נהדרות שיצאו השנה, נטפליקס גם הוציאה כמה תכנים דוקומנטריים מעניינים הקשורים בסביבה ובקיימות. לכבוד סוף השנה והסגר השלישי, קבלו את רשימת הצפייה המומלצת שלי. תהנו!

המומלצים של 2020

My octopus teacher/מורתי התמנונית

מדובר באחד מסרטי הדוקו המרגשים שצפיתי בהם. תמנונים הם יצור מוזר, קצת חייזרי, אבל מאוד אינטליגנטי. אם תרצו הסבר מורכב יותר על אינטליגנציה של בעלי חיים, יש פרק על זה בסדרה ״מקרוב״ עליה המלצתי בהמשך. בכל אופן, הסרט הזה מביא סיפור על הישרדות, על המעגליות של הטבע ובעיקר על מערכת יחסים יוצאת דופן. תכינו את הטישו.

Kiss the ground

והפעם וודי הארלסון בתפקיד הסלב התורן שמנחה סרט סביבתי. זהו עוד סרט על משבר האקלים, אבל הפיתרון המוצע הוא דווקא מכיוון בלתי צפוי – האדמה עליה אנו דורכים. ידעתן שהאדמה היא דבר חי? חיים בה מליוני מיקרואורגניזמים, והיא מצליחה לכלוא בתוכה גזים ובכך מווסתת את פליטות הפחמן הדו חמצני לאטמוספירה. הסרט עוסק בנושאים כמו החקלאות המודרנית, ומציע פתרונות כיצד ניתן לעבד את האדמה בשיטה שהיא יותר בת קיימא.

Down to earth with Zac Efron/זאק אפרון: עם שתי רגליים על הקרקע

השנה נדמה כי הרבה ידוענים החליטו להוביל סרטי דוקו הקשורים באיכות הסביבה, וזאק אפרון הוא אחד מהם. יחד עם דארין אוליאן, גורו לחיים בריאים, הם מטיילים מסביב לעולם במטרה למצוא את הדרכים לחיים בריאים ומקיימים. מדובר בסדרה של שמונה פרקים, ובעיני שני הפרקים הכי מעניינים היו הפרק הראשון על איסלנד והפרק השביעי על לונדון. איסלנד היא דוגמה למדינה שכל החשמל שלה מגיע ממקור של אנרגיה מתחדשת. ובלונדון שסבלה בעבר מזיהום אוויר כבד ובמי נהר מזוהמים, יזמים אקולוגיים מציעים פתרונות ומעניינים כמו גידול צמחים על הגג או על הקיר למשיכת מאביקים. לא הסכמתי בהכרח עם כל דרך חיים או אפשרויות שהוצגו בסדרה הזאת, אבל חלקים מסוימים בה אכן עוררו בי השראה.

David Attenborough a life on our planet/דיוויד אטנבורו: על פני האדמה

הסרט הדוקומנטרי המדובר של דיוויד אטנבורו, מנחה סרטי הטבע המפורסם, הוא סרט על השינויים הדרסטיים שהתחוללו בעולמנו במהלך חייו. אטנבורו מביא את הסיפור של אבדן המגוון הביולוגי, כמו גם את סיפורה של האנושות בעשורים האחרונים, ואת העובדה שאנחנו תלויים בעולם הטבע שקיים סביבנו, ולעולם הזה יש משאבים מוגבלים. הוא גם הציע פתרונות לחיים מקיימים יותר, אבל מה שבעיקר נחרט לי מהסרט הזה הוא שהטבע ילמד לשקם את עצמו, אבל לא בטוח שהאנושות תוכל להשתקם אם היא לא תעשה מאמץ לשינוי אורחות חייה.

Brave blue world/עולם כחול מופלא: פותרים את משבר המים

בסרט הזה הסלבס האורחים הם מאט דיימון וג׳יידן סמית׳. הפעם הנושא הוא משבר המים העולמי, והעובדה שכמעט שני מיליארד אנשים בעולם חיים במקומות שהגישה למים הולכת ומצטמצמת. הסיבה המרכזית לכך לפי פרופ׳ דיוויד סדלק מאוניברסיטת ברקלי היא לא אסון טבע, אלא מעשה ידיו של האדם. הסרט מציג בעיות שונות הקשורות בטיפול שלנו במים, ורעיונות חדשניים שמטרתם לפתור את הבעיות האלו. דוגמה לכך היא מפעל טקסטיל בדרום הודו שהתמודד עם זיהום מקורות המים המקומיים כתוצאה מהזרמת כימיקלים וצובעני בד רעילים. החלק המעניין דווקא מגיע בסוף, עם פיתוח הולנדי של מערכת הממחזרת את המים ״האבודים״ בבתים שלנו – מים מהמקלחת או משטיפת כלים.  

מומלצים משנים קודמות

Explained/מקרוב

תופעות ורעיונות שונים מוסברים בסדרה הזאת בצורה פשוטה, נגישה ועניינית. היתרון שלה הוא פרקים קצרים של כעשרים דקות, ואפשר למצוא שם הרבה נושאים מעניינים מאסטרולוגיה ופיראטים ועד כתיבת קוד. שני פרקים שעניינו אותי במיוחד היו על עתיד תעשיית הבשר, ופרק שנקרא ״המגיפה הבאה״ שנדמה כי חזה את הקורונה חודשים ספורים לפני התפרצותה.

Rotten/רקוב

זאת סדרת חובה כדי להבין את מאחורי הקלעים של תעשיות המזון. הדרישה הגוברת לאבוקדו בעקבות סיווגו כמזון על בארה״ב, גרמה לקרטלים במקסיקו להשליט טרור על המגדלים.
האהבה של העולם המערבי לשוקולד הולידה תעשייה מושחתת, אלימה ונצלנית כלפי החלשים ביותר בשרשרת הייצור, והדרישה הבלתי נגמרת לדבש הובילה לזיופים שמקורם בסין לצורך הורדת מחירים, ולפגיעה באוכלוסיית הדבורים בעולם. צריך לזכור שהמזון שאנחנו אוכלים, גם אם הוא על טהרת הצומח, הוא לא בהכרח הכי מקיים או הכי אתי. זאת לגמרי סדרה פוקחת עיניים, והיא חשובה ביותר למי שמתעניינת בקיימות ובאתיקה.

Broken/המחיר לצרכן

עוד סדרה מצוינת שמראה את אחורי הקלעים של תעשיות כאלה ואחרות. הפרק על מיחזור הבקבוקים הוא מעניין במיוחד מאחר והוא חושף את השקר שבמיחזור. מיחזור לא יכול לפתור את בעיית הפלסטיק העולמית מאחר שאחוז מאוד קטן מתמחזר, ותעשיית הפלסטיק היא אחת החזקות והעשירות בעולם, ולכוחות הגדולים שמנהלים אותה אין אינטרס להפסיק לזהם את הסביבה שלנו. תמצאו כאן גם פרק מעניין על איקאה, ואיך ייצור הרהיטים שלה קשור באופן ישיר לבירוא יערות בדרך לא חוקית. סדרה קצרה אבל כזאת שחושפת את התחלואות של תעשיות וחברות גדולות, והיא חשובה מאחר והיא נותנת לנו עוד נקודה למחשבה לגבי הבחירות הצרכניות שלנו.

Minimalism/מינימליזם

אנחנו חיים בציד מתמיד אחר חפצים במחשבה שהם יעשו אותנו מאושרים, כשלמעשה הם מאמללים אותנו מאחר ואיננו באים על סיפוקנו ותמיד רוצים עוד. את הסרט הזה ראיתי פעמיים, ובשבוע הבא יגיע עוד סרט על מינימליזם לנטפליקס, מה שמעיד על מגמה שהולכת ומתרחבת. הסרט הזה מסביר את אורח החיים החומרי של המערב, ופיתרונות בצורת צרכנות מינימליסטית כמו השיטה 333 (לבישת 33 פריטים במשך שלושה חודשים) הם רק דוגמה קטנה למה שהבחירות שלנו יכולות לעשות עבורנו ועבור הסביבה.

2 תגובות

    1. כן, כולם דוקו! אני מאוד נהנתי מהסרט של דיוויד אטנבורו ומ – kiss the ground!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *