Reut Alon

Reut Alon

האופנה החדשה: כל מה שרציתם לדעת על מסכות בד

IMG_2115

האופנה החדשה: כל מה שרציתם לדעת על מסכות בד

אני מדגמנת מסיכה אופנתית אבל לא יעילה, ומיילו מציץ מהצד כמו שהוא אוהב

אופנה מושפעת רבות מדברים שקורים סביבנו; תהליכים, אירועים וכן, גם מגיפות. אף אחד לא חשב שיגיע היום ובו כולנו נידרש לצאת עם כיסוי על הפנים שלא בפורים, ומראה שהיה שייך בעיקר לרופאים או לאסייתים שהתמגנו נגד זיהום אוויר, הגיע גם אלינו בגלל הקורונה. על תמורות בעולם האופנה בעקבות אירועים שונים כתב לירוי שופן כתבה מעולה בהארץ, וכבר ניתן לראות איך שוק מסכות הבד פורח וכובש את הרשתות החברתיות.

מסכות רבות פנים

יש שני סוגים מרכזיים של מסכות בד: מסכות עם תפר במרכז שמותאמות למבנה הפנים, או כאלה שנראות כמו מסכות הרופאים. מלבד מסכות אלה ניתן למצוא הרבה מסכות בד זולות שנראות כמו מסכות רופאים אך ללא קפלים העשויות מבדי טריקו נמתחים, והן נמכרות בחנויות בדים, פיצוציות ועוד. יש כמובן את אלתורי הצעיף, המגבת והחם צוואר, אבל הם הבחירה הפחות אופנתית.

קצת היסטוריה

מסכות היו קיימות עוד בעת העתיקה, כמו מסכות המתים שעשו למשל במצרים כקישוט פני המת, או מסכות ששימשו כזיכרון והנצחה כמו שהיה נהוג בתקופת ימי הביניים ועד המאה ה-19 באירופה. אבל המסכות המפורסמות ביותר הן כמובן של קרנבל המסכות בוונציה. הקרנבל שמסמל את המעבר מהחורף אל האביב אפשר לכל שכבות האוכלוסיה להתערבב במסיבה של הימורים, נהנתנות והוללות בשל המסכות שהסתירו את זהותם. ישנן גם המסכות של קומדיה דל ארטה- מסכות התיאטרון האיטלקי מתקופת הרנסנס שכל אחת מהן מייצגת דמות אחרת. ידועה במיוחד מסכת הרופאים השחורה עם המקור שלתוכו הוכנסו עשבי מרפא על מנת להגן על הרופאים בעת שטיפלו בחולי מגיפת הדבר. כמה מאות קדימה ולמסכה הזו יש גלגול חדש, קצת יותר נוח ופרקטי, אבל שמטרתו דומה – להגן עלינו מפני הנגיף שהשתלט על העולם.

למה מסכות בד

התשובה הפשוטה היא כי זה יותר ידידותי לסביבה. מסכות חד פעמיות כשמן הן, ולכן נזרקות לאחר שימוש אחד (לפי ההמלצות יש לזרוק לאחר שעתיים של שימוש). גם מסכות הפלסטיק הגדולות שמגינות על כל הפנים לא בדיוק מקיימות כי לא ניתן למחזר אותן, והן דורשות חיטוי תמידי כמו כל משטח אחר. 

אבל ההסבר המורכב יותר הוא שמסכות בד מאפשרות לנו להתהדר באביזר אופנתי חדש, כזה עם אמירה, או כזה שסתם ישדרג את הפיג׳מה שאיתה יצאנו לעשות קניות בסופר. כך או כך, המסכה היא כבר לא רק אמצעי הגנה, אלא גם אמצעי להצהרה אופנתית. הבונוס הוא שקל יותר לנשום דרכן בהשוואה למסכות אחרות.

מה חשוב לבדוק לפני שקונים

  • סוג הבד- חשוב לוודא שמדובר בבד טבעי בלבד של 100% כותנה. הרבה פעמים כותבים שמות כמו כותנה פרקל או טריקו ולמרבית האנשים אין הרבה מושג מה זה אומר. בכותנה פרקל למשל יכול להיות אחוז סינתטי נמוך כך שהיא לא מתאימה למסכות בד, וטריקו הוא בד נמתח שגם לא מתאים. לכן חשוב לוודא שמדובר בבד מאה אחוז כותנה חזק ושאינו נמתח. כתבה שפורסמה באתר של מכון דוידסון מציינת מחקר בו מסכות מבד כותנה עשו עבודה טובה יותר מבד פשתן או משי. בדי כותנה כמו אלה שמשמשים למצעים, קנבס וג׳ינס הם בדים חזקים וצפופים ללא מתיחה שניתן לכבסם בחום גבוה. 
  • מספר השכבות- חשוב שלמסכה יהיו לפחות בין שתיים לשלוש שכבות בד. למה? כתבה שפורסמה בחדשות 12 עשתה בדיקה לכל סוגי המסכות במכון התקנים. הממצאים היו קצת עגומים והראו שהמסכות החד פעמיות הפשוטות עושות עבודה טובה יותר ממסכת בד. מסכת הבד שנבדקה נראתה די פשוטה, עם שתי שכבות בד דקות כמו אלה שהזכרתי שנמכרות בחנויות שונות. היא סיננה בערך 50% מהחיידקים, וזה לא נתון מעודד במיוחד. משרד הבריאות פרסם הנחיה לגבי מסכות, שם נכתבו הוראות כמו סוג הבד המומלץ ודגש על מספר השכבות. ככל שיש יותר שכבות וככל שהבד צפוף יותר, כך ההגנה תהיה טובה יותר. 
  • האם הן ניתנות לחיטוי- חשוב שמסיכות הבד יהיו ניתנות לכיבוס וחיטוי. גוף המחקר של משרד הביטחון בשיתוף עם שנקר פרסם סרטון להכנת מסיכת בד ביתית עם הנחיות לחיטוי המסיכה בתנור על חום של 70 מעלות במשך חצי שעה. בתמונת הנושא של הפוסט אני עוטה מסכה שהכנתי לטובת הצילום, והיא עשויה מבד כותנה עם אחוז סינתטי וסרט סאטן שהוא מאה אחוז סינתטי. זה אומר שהמסכה הזאת לא תחזיק בחום הדרוש, כך שיש חשיבות גדולה לסוג הבד.

עוד כמה מילים על מסכות בד

איכות הסביבה היא דבר חשוב אבל גם הבריאות שלנו ושל הסובבים אותנו. ראוי לציין שישנן דעות חלוקות לגבי מסכות בד משום שבקטריות מצטברות עליהן ביתר קלות והן עלולות להוות סכנה לחובשים אותן. בנוסף נטען שהן מייצרות אשליית הגנה ולכן אנשים שוכחים להקפיד על כללי הריחוק וההיגיינה. לכן ראוי להדגיש שמסכה אינה חלופה לשאר הדברים שנדרש מאיתנו לעשות על מנת להגן על עצמנו ועל הסובבים אותנו. גילוי נאות, לי יש בבית גם מסכות בד וגם מסכות חד פעמיות. אני בוחרת להשתמש במסכות הבד לרוב משום שתפרתי אותן בעצמי אחרי שבדקתי וחקרתי מה הכי יעיל, אבל אני עושה בהן שימוש קצר ומועט, והמסכות החד פעמיות נועדו למקרה חירום בו אין לי מסכת בד נקייה זמינה. 

כללים להתנהלות נכונה עם מסכות בד:

  • מומלץ לחבוש את המסכה עד שעתיים (אותה המלצה כמו למסכה החד פעמית). 
  • חשוב מאוד לחטא בין כל שימוש! החיטוי יעשה או על ידי כביסה בחום גבוה, או בתנור הביתי בחום של 70 מעלות במשך חצי שעה.
  • יש לחבוש ולהוריד את המסכה רק באמצעות הגומי או השרוכים, ואין לגעת בה בזמן השימוש.
  • במידה ויש בה כיס פנימי, מומלץ להכניס חתיכה של נייר סופג או אל בד אותו יש לזרוק לאחר כל שימוש.
  • הקפידו על שמירת כללי הריחוק ושטפו ידיים תדיר.

מסכות הבד שלי

אחרי שקראתי, חקרתי והבנתי מהם הסיכונים ומהי הדרך הטובה ביותר לייצר מסכת בד, בחרתי ללכת על המסכה בגזרה של מסכות הרופאים עם הקפלים. היא נוחה יותר, ואני תופרת אותה משלוש שכבות בד כותנה איכותי, כאשר בין שתי השכבות הפנימיות ישנו כיס לתוכו ניתן להכניס בד לא ארוג כמו אל בד או נייר סופג. אני מייצרת מלאי מוגבל מאחר שיש לי כמות קטנה של בדים. חלקם הם דוגמיות בד למצעים שקיבלתי מקרובת משפחה, את חלקם קניתי מחנות שאני מכירה וחלקם בכלל סדינים של תינוקות. כך או כך, אני לא מתפשרת על איכות ואמינות ולכן לא מיהרתי לייצר ולמכור. אני כן מציעה עכשיו למכירה את המסכות שאני עושה, וניתן לפנות אליי דרך הפייסבוק, באינסטגרם ובעמוד יצירת הקשר באתר.

עכשיו כשאתם יודעים קצת יותר, הבחירה בידכם, אבל העיקר שתשמרו על הבריאות (והסטייל)!