Reut Alon

Reut Alon

קיימות בעידן הקורונה: איך נשמור על עצמנו וגם על הסביבה?

IMG_1795

קיימות בעידן הקורונה: איך נשמור על עצמנו וגם על הסביבה?

ביום רביעי האחרון חל יום כדור הארץ. הרשת התמלאה בשיחות והרצאות על חשיבות השמירה על הכדור, ובמקביל עלו תהיות על קיימות בתקופה הזאת מכיוון שבוקר אחד התעוררנו למציאות אחרת. מציאות שראינו רק בסרטים הוליוודים דיסטופיים, כזאת שרובנו לא העלנו על דעתנו שנאלץ להתמודד איתה בחיים האמיתיים. מצד אחד, נראה שהקורונה עשתה טוב לכדור הארץ – הכבישים התרוקנו ממכוניות, האוויר התנקה ממטוסים, בעלי החיים יצאו לתבוע חזרה את המרחבים השייכים להם ונראה שהטבע משגשג ופורח יותר מאי פעם. מהצד השני, מגבונים, מסיכות, כפפות חד פעמיות ובקבוקי אלכוג׳ל הפכו למצרך מבוקש, ואנחנו מוצאים אותם זרוקים בצידי הדרך בכמויות גדולות. כדי לא לקרוס מסעדות מגדילות משלוחי מזון בכלים חד פעמיים, ובאופן כללי משלוחים ואריזות חד פעמיות הפכו לשגרה החדשה שלנו. כמו כל דבר, אין תשובה אחת טובה אבל אלו הרעיונות שלי לשמירה על עצמנו וגם על הסביבה:

  • מסיכה רב פעמית – ככל שהיא עשויה ממספר רב יותר של שכבות בד טבעי (100% כותנה למשל), כך היא יעילה יותר. היתרון הוא שיש מספר דרכים לחטא אותה – או על חום של 70 מעלות בתנור, או בכביסת הרתחה עם הבגדים שלכם. מאחר שהחלטתי להרים את הכפפה ולתפור מסיכות בד בעצמי לפי ההמלצות של משרד הבריאות, בשבוע הבא יעלה פוסט מפורט על הנושא!
  • ותרו על כפפות – כתבו הרבה על כפפות חד פעמיות שהן לא באמת אפקטיביות מאחר שגם הן אוספות חיידקים, אותם אנחנו מעבירים ואוספים במגע עם חפצים. אם אין הכרח אמיתי (למשל דרישה של בית עסק כזה או אחר להיכנס עם כפפות), הימנעו מהשימוש בהן ופשוט תקפידו לשטוף ידיים היטב ולא לגעת בפנים.
  • העדיפו לשטוף ידיים על פני שימוש באלכוג׳ל – אלכוג׳ל מייבש את הידיים, והורג את כל החיידקים שיש על העור, כולל החיידקים הטובים שמגינים עליו. סבון הוא המוצר הפשוט והיעיל ביותר לשמירה על היגיינה, ועדיף להשתמש באחד טבעי. במידה ואין ביכולתכם לשטוף ידיים (למשל אם אתם נוסעים באוטובוס וממשיכים משם לקניות), קנו בקבוק גדול של אלכוהול 70% (ניתן למצוא בכל חנויות הפארם), העבירו ממנו לשפריצר קטן והשתמשו בעת הצורך. כך תימנעו מרכישה של המון בקבוקונים קטנים שנגמרים מהר ודורשים תחלופה מתמדת.
  • בלי מגבונים – מגבונים הם ההמצאה הכי נוחה שאנחנו מכירים מאחר שאנחנו מנקים איתם הכול, מאיפור ועד מושב האסלה. אין ספק שחשוב לחטא משטחים, בין אם זה הטלפון שלנו, ידית דלת הכניסה ואפילו המפתחות של הרכב. אבל מגבונים הם מוצר מאוד מזהם, ואפשר להימנע ממנו במיוחד בכול הקשור לחיטוי חפצים. לא סתם תמונת הנושא של הפוסט היא חומץ ההדרים שהכנתי (למתכון לחצו כאן), משום שאפשר לשמור על ההיגיינה והניקיון גם בלי שימוש בכימיקלים ובמוצרים כמו מגבונים. פשוט משפריצים מעט חומר ניקוי, מנגבים במטלית בד נקייה וסיימתם. אם ממש חשוב לכם החיטוי באלכוהול, הטיפ מהסעיף הקודם תופס גם כאן. 
  • המעיטו בשימוש במשלוחים – אם ישנם דברים לא הכרחיים ותרו על הקנייה ועל המשלוח. העדיפו להכין מזון בבית, ובקשו מבתי עסק שעושים בעבורכם משלוח להמעיט באריזות לא הכרחיות כמו פצפצים ושקיות ניילון. אין ספק שמשלוחים יהפכו לחלק בלתי נפרד מהחיים שלנו עכשיו, אך מאחר ומגיעים גלים של הקלות, צאו לתמוך בעסקים מקומיים שנפתחו תוך שמירה על הכללים.

כמו שכבר כתבתי, אין תשובה אחת טובה איך להתנהל במצב המוזר והחדש שנקלענו אליו. אנחנו חייבים לשמור על בריאותנו ובריאות הסובבים אותנו, אך במקביל עלינו לנסות להמשיך לדאוג גם לכדור הארץ שלנו. אנחנו רק בתחילת הדרך להבנת המציאות החדשה, ואני מניחה שעוד נעבור תהליך ארוך על מנת להתאים את אורח חיינו החדש לערכי הקיימות. שמרו על אופטימיות ושמרו על עצמכם!